bseintfeatir

Black Sun Empire: “Vždycky jsme milovali hudbu v jakékoliv podobě”

Vyzpovídali jsme Michu z BSE a dozvěděli jsme se spoustu věcí o muzice i biznisu z kraje Blackoutího. Autoři textu: Zaion & Lisz

 

 

 

Black Sun Empire je jméno, které zná snad každý fanoušek drum and bassu na celém světě. Kdy jste si uvědomili, že drum and bass je něco, co vás bude provázet celý život?

Nejsem si jistý, jestli jsme si to někdy uvědomili. Všechno začalo jako náš společný koníček a stále děláme, co milujeme. Právě proto se můžeme považovat za šťastlivce, i když někdy to je těžká dřina a sami nevíme, jestli to tak bude navždy. Bůh ví… doufejme. (:D)

Pamatujete si na svoje první hraní jako Black Sun Empire?

Bylo to na studentských kolejích u nás v Utrechtu, taková ta klasická studentská párty. Je to vzpomínka jak ze vzdálené galaxie… a nejsem si jistej, jestli bych ji nazýval dobrou vzpomínkou ;)

Za celou svojí kariéru vypouštíte jeden drum and bassový banger za druhým. Nemáte někdy chuť zabrouzdat do jiných žánrů elektronické hudby, tak jak to dělá mnoho jiných drum and bassových producentů?

Vždycky jsme milovali hudbu v jakékoliv podobě a myslím si, že tohle nás nikdy neopustilo. Snažíme se experimentovat s jinými žánry, protože nás to nutí se jistým smyslem posouvat dál, v opačném případě zůstanete ve své bublině a to nikdo nechce. Většina těchto experimentů zůstává v šuplíku a nikdy nespatří světlo světa. Ale třeba já (Micha) jsem členem jiného projektu s názvem Tinlicker zaměřeného na progressive techno a house. Vůbec to nezní jako BSE, ale určitě to stojí za zmínku.

Čím byste se živili nebýt drum and bassu?

To je hodně těžká otázka. Nejsem si jistý, ale určitě by to bylo něco otřesného.

Zvuk drum and bassu se během let vyvíjel, každý slyší rozdílný zvuk vašich posledních dvou alb From The Shadows a The Wrong Room. Kterým směrem si myslíte, že se bude jeho zvuk ubírat v následujícíh pěti letech? A jak bude vypadat, řekněme za 25 let?

To nevíme. Kdyby šlo s jistotou říct, co bude populární za pět let, byl by život jednodušší. V podstatě to není až tak podstatné, snažíme se udržet scénu zajímavou a zdravou. Všechno se vyvíjí cyklicky, takže po letech změn stejně skončíš na stejném místě. Za 25 let už nejspíše budeme hluší. :D

bseint
Když se bavíme o budoucnosti DNB, jste to právě vy, kdo formuje scénu a má vliv na její vývoj. Nejen svojí hudbou, ale taky možností rozhodovat čí hudba bude vycházet na Blackout. Co to obnáší pro mladé producenty, kteří chtějí vydávat hudbu na vašem labelu? Co to obnášelo třeba pro Pythiuse?

Pythius nás začal otravovat na Blackout mejdanech v Utrechtu. V té době studoval hudební produkcí a hledal stáž. Byl neodbytný, tak jsme mu ji nakonec nabídli. Na začátku svého produkování byla jeho hudba hodně deep. Nevíme, co tohle změnil, haha. Každopádně vše, co je potřeba je dělat hudbu, kterou máme rádi a tvrdě na tom pracovat. Člověk musí být v tomto velmi trpělivý, pokud chce dosáhnout úspěchu a Pythius trpělivý je. Ale pokud si někdo myslí, že by se nám jeho tvorba mohla líbit, dejte nám vědět a pošlete svou hudbu přes Blackout FB stránku a kdoví, možná jednou budete vedle DJ Piet.

S jistotou můžeme říct, že na scéně jsou dva neurofunkové labely, které hýbou scénou. Váš Blackout a Eatbrain, který vede Jade. Cítíte určitou rivalitu, nebo jsou oba labely součástí jakési equilibria?

Necítíme to jako soupeření. Scéna je určitě zdravější, když tady není pouze jeden label, který by byl vnímán jako dominantní. Snažíme udržet tento žánr fungující a všichni se navzájem podporujeme. Popravdě jsme s Jadem před pár lety mluvili o tom, že by maďarská scéna měla mít vlastní label a vypadá to, že to Jade zvládl na výbornou.

Tento rok oslaví Blackout Music páté výročí. Plánujete něco speciálního?

Ne tak docela. Tento rok vyjde na Blackout spousta výborné hudby. To je to podstatné, co máme pro všechny fanoušky labelu!

O kterém remixu na vašem posledním albu The Wrong Room si myslíte, že je nejlepší?

Jsme pyšní na celý projekt. Je úžasné si uvědomit, že spousta našich kamarádu jsou ochotní se zapojit, čehož si nesmírně vážíme.

Když se podíváme na dnešní dění na DNB scéně, tak mnohé projekty a samotní producenti se uchylují čím dál více od klasických DJ setů k různým typům live actu, viz Noisia se svým Outer Edges, Current Value a CVAV, Enthropy live od Icicla. Plánujete jako BSE něco podobné?

Livko jsme chvíli dělali před více jak deseti lety, ale pro nás to nebylo nic, co by nějak zásadně obohatilo celé hudební vystoupení. Náš DJ act má mnohem větší dopad na lidi. Na druhou stranu to bylo dávno, kdoví co nás čeká v budoucnosti, ale právě teď se zaměřujeme hlavně na produkci nové muziky.

Drink?

Samozřejmě!

bseint2

Stepslet w/ Black Sun Empire

Main Stage:
Black Sun Empire (Blackout, NL)
X.Morph, Zaion, PornZ, Lisz, Neosound, Sinner, Birg, VoidSec, iGOR

Second Liquidfunk Stage:
Vje + MC Vaant, Checkmate, CrashMan & Adam Saxopervert, Mushka, Lazzna

Kdy / When: 27.4.2018
Kde / Where: Brno, Favál
Vstup / Entry: 290/340/390
Předprodej: http://bit.ly/StepsletBSE
Start: 21:00
Konec / End : 07:30
Facebook Event

SS-BSE

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*